Depresja to powszechne zaburzenie - w swoim odświeżonym w 2023 r. raporcie NFZ o zdrowiu, eksperci szacują, że w Polsce z jej powodu cierpi ok. 1,2 mln osób. Utrudnia funkcjonowanie, powoduje cierpienia psychiczne i często fizyczne, a czasami po prostu uniemożliwia pracę, naukę czy bycie rodzicem. Co jednak dobre, to fakt, że depresję można skutecznie leczyć psychoterapią, farmakoterapią oraz innymi działaniami, jak na przykład aktywność fizyczna (chociaż nie u wszystkich zadziała)
Zawsze powtarzam pacjentom, że podstawą jest psychoedukacja - dlatego stworzyłem tą stronę.
Aby dać ludziom trochę wiedzy o mechanizmach powstawania depresji, jej podstępności (szczególnie u mężczyzn) oraz sposobach leczenia.
Mamy szczęście, że Andrzej Silczuk niedawno nagrał o tym podcast i mówi, że nie ma wystarczających danych, żeby powiedzieć, że marihuana medyczna jest skuteczna w leczeniu depresji...
więcejNa początku warto uzyskać diagnozę, najlepiej od psychiatry lub od certyfikowanego psychoterapeuty. Podkreślam tu certyfikowanego, ponieważ w Polsce zawód psychoterapeuty jest nieuregulowany...
więcejCzym jest depresja, a czym nie jest? 5 minut - fragment webinaru.
więcejCO DZIAŁA? (czyli są na to najsilniejsze dowody): American Psychological Association mówi, że: Terapia poznawczo-behawioralna i Terapia interpersonalna. Natomiast wytyczne NICE (National Institute for Healtcare and Excellence) zalecają...
więcejSport dobrze robi na sen, sprawia na przykład, że mamy więcej snu głębokiego (wolnofalowego), który odpowiada za regenerację.
więcej6- minutowy fragment webinaru o tym jak radzić sobie z ruminacjami, czyli negatywnym "przeżuwaniem" myśli kiedy mamy obniżony nastrój lub depresję.
więcejJest coś takiego jak depresja eksternalizacyjna, czyli „męska”, czyli kiedy objawy są bardziej skierowane na ZEWNĄTRZ, niż do WEWNĄTRZ, tak jak to jest w klasycznej depresji. A więc taka osoba, niekoniecznie musi być smutna, płaczliwa i siedząca bez energii w miejscu.
więcejPowiem Pani z wielu wysłuchanych z historii o fatalnych rodzicach, ale takich na serio, którzy narazili swoje dzieci na zaburzenia psychiczne, no to oni najczęściej twierdzą, że z ich strony było wszystko OK.
więcej„No mi wydaje, że smutek to tak tylko się pojawia jak ktoś umiera czy coś…”
więcejCodziennie w Polsce odbiera sobie życie 15 osób. 12 z nich to mężczyźni. Ale na każde samobójstwo przypada kilkanaście podjętych prób. Więcej (proporcjonalnie) jest we wsiach i małych miasteczkach.
więcejNo to ja Panu na samym początku muszę uczciwie powiedzieć: zgłosił się Pan do człowieka, który poniósł porażkę - od grudnia jestem na lekach przeciwdepresyjnych.
więcejOsoba z depresją czasami właśnie wszystkie swoje resztki energii wkłada w pracę, ale leży cały weekend w domu i nie może się za nic zabrać.
więcejtylko nic się Panu nie chce robić, dlatego sporo czasu Pan spędza w domu i robi tylko niezbędne rzeczy, bardzo szybko się Pan męczy, najchętniej by Pan cały dzień spał ...
więcej1 na 4 (1 na 5 według innych badań) kobiet doświadczy depresji poporodowej. Nie, nie mówimy tu o „baby blues” przez 2 tygodnie. Jeszcze raz: nie 1 kobieta na 4000, nie jedna kobieta na 400, i nie jedna kobieta na 40 kobiet. Jedna na cztery.
więcejZaskakujące jak wiele osób w którymś momencie życia je ma, a jak niewiele się o tym mówi. Jeszcze mniej jest wiedzy, co można i warto wtedy zrobić.
więcejPrzegląd badań pokazuje, że w grupie pacjentów z depresją poziom witaminy D3 był istotnie niższy niż w grupie kontrolnej.
więcejPowiedział pacjent. Odpowiedziałem: „Niech Pan narysuje sobie taki trójkąt na kartce. I proszę tam przy jednym kącie napisać JA, przy drugim PRZYSZŁOŚĆ, a przy trzecim ŚWIAT, INNI LUDZIE”
więcejPewien pacjent zauważył, że był taki moment kiedy spotkania z innymi ludźmi stawały się dla niego męczące i niby wiedział, że są dobre, jednak bardzo mu nie chciało na nie chodzić.
więcejRUMINACJE, czyli „przeżuwanie” czy „nadmierne analizowanie” jak mówią moi pacjenci. Mogą być wrogie, w których godzinami rozpamiętujemy, co ktoś do nas powiedział i co my mu zrobimy.
więcejW depresji boleć może wszystko: najczęściej głowa, ale też brzuch, klatka piersiowa, mięśnie. Czasami dolegliwości te są tak silne, że maskują typowe objawy...
więcejPewna pacjentka w depresji poporodowej mówiła, że tak jak zawsze ją cieszyły dzieci, tak wtedy nie mogła ich znieść.
więcejObjawy depresyjne można podzielić na internalizacyjne, czyli te skierowane do wewnątrz, co objawia się siedzeniem w pokoju i płakaniem, nieustającym poczuciem winy oraz na eksternalizacyjne, czyli skierowane na zewnątrz.
więcejLudzie depresyjni gorzej niż inni znoszą krytykę, znacznie bardziej ich ona dotyka. I bez tego mają negatywny obraz siebie, krytyka ze strony innych osób jeszcze tylko go pogarsza.
więcejDepresja jest podstępna, bo nie jest zero-jedynkowa, wszyscy jesteśmy gdzieś tam na skali.
więcejWytyczne NICE oparte nam mówią, że w przypadku depresji rekomendowaną terapią jest terapia poznawczo-behawioralne, czyli CBT.
więcejTak bywa z różnymi zaburzeniami psychicznymi, np. zaburzeniami lękowymi, depresją, bezsennością czy PTSD.
więcejBezsenność jest jednym z charakterystycznych objawów depresji. Zaburzenia snu w tym wypadku nie ograniczają się tylko do problemów z zasypianiem czy do przebudzeń w nocy.
więcejPolecam webinar o depresji Pana Mateusza - świetny wstęp do tego, co to w ogóle jest i co robić dalej. Wszystko opowiedziane jest ciekawie, tak, że zapada w pamięć
Bardzo pomocny webinar o tym jak radzić sobie z obniżonym nastrojem, a dziennik aktywizacji behawioralnej stosuję do dzisiaj. Fajne jest to, że na końcu jest też o tym jak rozmawiać z osobami, które mają depresję - wiem, że kiedyś mi się to przyda
ul. Dąbrowskiego 15,
60-838 Poznań
+48 503 178 327
możliwe sesje przez Skype
NIP: 7772880631 REGON: 302227069 © 2019. All rights reserved by "na dobry sen".