Baza wiedzy

Spać razem czy osobno?


Zapraszam do wysłuchania:
https://www.polskieradio.pl/10/4023/Artykul/2825261,Strefa-prywatna-12102021-2006

"Dokładnie tak jak mówisz - to przede wszystkim sprawa otwartej rozmowy. Bo ludziom się kojarzy, że jak para zaczyna spać osobno, to idzie w kierunku rozwodu. A tak nie musi być - są pary, które śpią osobno i żyją w szczęśliwych małżeństwach od wielu lat. W USA w pewnym badaniu wyszło, że 25% par śpi osobno (w osobnych łóżkach albo sypialniach)

I jeśli posłuchalibyśmy ekspertów w tej dziedzinie, na przykład Wendy Troxel, to ona właśnie mówi, że to kwestia do ustalenia. Napisała nawet ostatnio na ten temat nową książkę! (jeszcze jej w Polsce nie ma, ale jest jej filmik na youtube o spaniu razem jakby co)

Badania z kolei pokazują, że:

  • Kiedy pary śpią razem, to mają więcej o 10% snu REM. Czyli dobrze. Mówimy tu o badaniach z użyciem polisomnografii (czyli dokładnego pomiaru snu)
  • Ale inne badania pokazały (troszkę mniej dokładne, z użyciem aktygrafu, który mierzy ruch), że ludzie częściej się wiercą i budzą śpiąc razem (prawdopodobnie przez kopanie się w nocy, zabieranie prześcieradła itd.)
  • No ale jeszcze inne z kolei podpowiadają nam ogólny wniosek: ludzie, którzy śpią z kimś, śpią lepiej niż ludzie, którzy śpią sami (tak, wiem tu może być sporo innych czynników niż sen)

Więc z tym czy powinniśmy spać razem to zależy. No bo jeśli:

  • Nasz partner cierpi na bezdech senny i głośno chrapie, to spanie razem z nim raczej nie wygeneruje pozytywnych emocji...
  • Zgłasza się do mnie osoba z bezsennością i mówi, że wyprowadziła się z sypialni, ale chciałaby spać z partnerem, to pracujemy, żeby tak się stało. To w końcu po kilku tygodniach mówię: "Ok, teraz, kiedy już wyregulowaliśmy sen, myślę, że może być to czas na podjęcie próby powrotu do sypialni - co Pan na to?

Jedno wiemy na pewno - dobry sen zwiększa naszą witalność seksualną ... i w ogóle prawdopodobieństwo, że to się stanie (1 godzina więcej snu dała 14% wzrostu szans na to w pewnym badaniu) Więc mając to na uwadze, warto usiąść do rozmów"

To część mojej rozmowy z Jakubem Jamrozkiem w Czwórce wczoraj. Fajne są tam też wywiady, które zrobili z ludźmi na ulicy jak to u nich jest ze spaniem razem vs osobno.


powrót do pozostałych artykułów

Kontakt

ul. Mickiewicza 19,
60-833 Poznań

+48 503 178 327

możliwe sesje przez Skype