Baza wiedzy

Jak sen wpływa na pracę, jak praca wpływa na sen?


praca-sen

1. Ludzie, którzy nie śpią tyle ile potrzebują i cierpią w związku z tym na przewlekły niedobór snu, mają większe trudności z rozpoznawaniem sygnałów niewerbalnych niż osoby, które regularnie się wysypiają. Wiemy jak ważne w pracy jest rozpoznawanie emocji w pracy, np. szefa … czy klienta …

2. Deprywacja snu jest powiązana z większą wrażliwością poznawczą na stres. Innymi słowy, możemy się w pracy przejmować tym, czym normalnie byśmy się nie przejmowali.

3. Niemożność zaprzestania zamartwiania się pracą przed pójściem spać jest lepszym predyktorem obniżonej jakości snu niż sama praca. A więc nie chodzi tak bardzo o to czy mamy stresującą pracę, ale na ile potrafimy się od niej „odciąć” przed pójściem spać.

4. Weekendowe odsypianie kilku źle przespanych nocy nie pozwala zregenerować się w pełni i wrócić do właściwej formy. Dług zaciągnięty wobec organizmu w formie kilku nieprzespanych nocy nie zostaje w pełni spłacony.

5. W badaniach dotyczących gotowości do zmiany zachowań zdrowotnych (czyli np. dotyczących rzucania palenia) silnym predyktorem jest jakość snu. Innymi słowy, jeżeli chcemy zacząć uprawiać sport, to „ścinając” swój sen ograniczamy swoje szanse.

Wskazówki

1. Nie powinniśmy zmuszać się do zaśnięcia – jeżeli nie jesteśmy senni, powinniśmy wstać z łóżka i wrócić do niego dopiero, gdy poczujemy ochotę na sen. Jest to jedna z podstawowych zasad terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności, która ogranicza kojarzenie łóżka z nerwowością i niespaniem.

2. Warto zadbać o spędzanie czasu wolnego przed snem w oderwaniu od pracy, bez odpowiadania na maile i planowania, co zrobimy następnego dnia w pracy (lepiej to zrobić trochę wcześniej)

3. Nie warto pić alkoholu przed snem. Wielu osobom wydaje się, że alkohol usypia i poprawia ich sen. W rzeczywistości alkohol niszczy sen (np. fazę głęboką snu, która jest kluczowa jeśli chodzi o regenerację). Po wypiciu alkoholu budzimy się częściej w nocy (czego przeważnie nie pamiętamy), a rano jesteśmy mniej wyspani.

Link do nowego artykułu w magazynie Psychologia w praktyce „Kiedy praca pozbawia snu”, w którym znajduje się również bibliografia:
https://psychologiawpraktyce.pl/.../kiedy-praca-pozbawia-snu


powrót do pozostałych artykułów

Kontakt

ul. Mickiewicza 19,
60-833 Poznań

+48 503 178 327

możliwe sesje przez Skype