Jest coś takiego jak depresja eksternalizacyjna, czyli „męska”, czyli kiedy objawy są bardziej skierowane na ZEWNĄTRZ, niż do WEWNĄTRZ, tak jak to jest w klasycznej depresji. A więc taka osoba, niekoniecznie musi być smutna, płaczliwa i siedząca bez energii w miejscu.
❗UWAGA❗
Żeby zdiagnozować tu musi zajść jakaś zmiana, czyli ktoś zaczyna wybuchać złością w sytuacjach, które kiedyś go nie denerwowały itd. Nie chodzi o to, że jak ktoś był od zawsze agresywny i wybuchowy to od razu podejrzewamy męską depresję
⬇ I jeszcze:
Pamiętajmy, że część mężczyzn spełnia kryteria depresji „męskiej”, a część „klasycznej”
I teraz dużą rolę odgrywają tu stereotypy, co mężczyzna musi robić, a czego mu nie wolno .
➡ W pewnych badaniach wyszło na przykład, że normy męskie (które mieli mężczyźni) polegające na SAMODZIELNOŚCI I KONTROLI EMOCJONALNEJ okazały się najbardziej znaczącymi przeszkodami w poszukiwaniu formalnej lub nieformalnej (rozmowa z kumplem czy bratem) pomocy w przypadku myśli samobójczych (McDermott, 2018)
Kiedyś zgłosił się do mnie pacjent, który mówił, że od pewnego czasu wszystko go drażni, bardzo łatwo wybucha, nic go nie cieszy, a kiedy myśli o dzieciach, to pojawiają się myśli ???? "Po co mi było to wszystko..." Nie wiedział, że to nie jest jakieś pogorszenie jego relacji z dziećmi czy zmiana światopoglądu, tylko właśnie depresja. Że to minie.
A tu jest skalę męskiej depresji w PDF (daj tutaj ten PDF) - jest tam też jak interpretować wyniki.
ul. Dąbrowskiego 15,
60-838 Poznań
+48 503 178 327
możliwe sesje przez Skype
NIP: 7772880631 REGON: 302227069 © 2019. All rights reserved by "na dobry sen".