Sport dobrze robi na sen, sprawia na przykład, że mamy więcej snu głębokiego (wolnofalowego), który odpowiada za regenerację. Warto jednak pamiętać, aby nie ćwiczyć zbyt późno wieczorem, ponieważ możemy mieć wtedy problem, żeby się wyciszyć, a temperatura ciała nie będzie chciała opaść (co jest potrzebne, żeby zasnąć)
Częstym błędem osób z bezsennością jest rezygnacja z ćwiczeń – nie chcą się przemęczać, skoro są niewyspani… To jednak rozpoczyna błędne koło, ponieważ, duża aktywność sprzyja spaniu, natomiast bycie mało aktywnym w ciągu dnia, sprzyja problemom z zasypianiem.
Jedna z hipotez dotycząca sporego rozpowszechnienia bezsenności mówi, że to między innymi wynik siedzącego trybu życia (ruszamy się mniej niż kiedyś, np. mniej chodzimy)
Sport ma korzystne działanie nie tylko na sen – w niedawnej obszernej analizie badań przeprowadzonej przez dwóch naukowców, Felipe Barreto Schuch z Uniwersytetu Santa Maria w Brazylii oraz Brendon Stubbs z King’s College w Londynie, wyszło, że:
Ale! Niezależnie od efektywności, podobnie jak przy innych sposobach leczenia, część osób może osiągać większe korzyści np. z biegania, a część mniejsze.
I co najciekawsze, Schuch i Stubbs przeprowadzili przegląd 25 badań na 1487 osobach i podają, że od 40 do 50% osób z depresją reagowało pozytywnie na ćwiczenia fizyczne, a efekty były określane jako „duże”. Jest to prawie tak samo duża skuteczność jak skuteczność terapii czy leków.
Pamiętajcie też:
Link do analizy: https://journals.lww.com/acsm-csmr/Fulltext/2019/08000/The_Role_of_Exercise_in_Preventing_and_Treating.6.aspx#O3-6
ul. Dąbrowskiego 15,
60-838 Poznań
+48 503 178 327
możliwe sesje przez Skype
NIP: 7772880631 REGON: 302227069 © 2019. All rights reserved by "na dobry sen".