LĘK O ZDROWIE / HIPOCHONDRIA
➡️ Przekonanie o poważnej chorobie (badania lekarskie tego nie potwierdzają), które powoduje cierpienie lub upośledzenie funkcjonowania (czas trwania > 6 miesięcy)
⚕️ Pacjenci reagują przeważnie na otuchę ze strony lekarzy natychmiastową redukcją dolegliwości psychicznych i zamartwiania się – jest to jednak zwykle tylko przejściowe.
Jak to zwykle w życiu bywa, „zaburzenia chodzą w pakietach” i tu jest podobnie. Czyli hipochonria bardzo często współwystępuje z zaburzeniem lękowym uogólnionym czy bezsennością, a jej konsekwencją może być depresja.
➡️ Ciekawostka:
Niektórzy hipochondrycy z powodu strachu przed informacjami związanymi z chorobą NIE chcą iść do lekarza.
➡️ Na zdjęciu widzicie kalendarz jednej z pacjentek - jest mnóstwo chodzenia po różnych lekarzach (MEDICOVER w tym wypadku nie pomaga) i robienia wielokrotnie testów na COVID.
❓ Co zwiększa ryzyko, że będziemy mieli to zaburzenie❓
Czyli jak ostatnio spytał mnie pacjent „A dlaczego akurat ja tak reaguje, czemu inni tak nie mają??”
1️⃣ RODZINA
Prawie zawsze osoby, które cierpią na hipochondrię, obserwowały takie zachowania przez wiele lat w najbliższym otoczeniu. Opowiadają na przykład o:
⚫ „Całej rodzinie, która nie ufała lekarzom”
⚫ „Mamie, która zawsze wszystko badała, zawsze się obmacywała i czytała o chorobach”
⚫ „Mamie, która bardzo namiętnie studiowała wszystkie książki medyczne i generalnie była niespełnionym lekarzem”
2️⃣ STRESUJĄCY MOMENT W ŻYCIU
Objawy hipochondrii „wybijają” przeważnie, kiedy coś stresującego się dzieje w naszym życiu. A więc nasz syn może mieć poważne problemy w szkole, a my od razu rano dziwnie się czujemy rano i zaczynamy „czuć słabe nogi”
3️⃣ HISTORIA CHORÓB (WŁAŚNA LUB W RODZINIE)
Osoby, które mają lęk o zdrowie często opowiadają, że niedawno:
- ktoś bliski umarł
- sami mieli kiedyś poważną chorobę (która u każdego wywołała by ogromny stres)
- w ich rodzinie było dużo chorób czy nawet śmierci
⚫ Co ciekawe, kiedy im na to wskazuję, są zdziwieni, jakby nie brali tego pod uwagę, że te wydarzenia mogą mieć wpływ na to co się teraz u nich dzieje.
Terapia CBT nie polega na wyeliminowaniu dziwnych, niepokojących doznań z ciała, ale na przekonaniu pacjentka poprzez różne eksperymenty i dialog sokratejski, że istnieje inne wyjaśnienie jego objawów – psychologiczne. Nie chcemy powiedzieć, że jego odczucia nie są realne, bo są. Klucz w tym, że mogą one być wywołane przez czynniki psychologiczne jak stres, lęk, a nie przez poważną chorobę.
Generalnie, jeśli obawialiście się kiedyś poważnej choroby, to wiecie, że nie jest to przyjemny stan, a raczej ciężko się na czymkolwiek skupić.
❗UWAGA❗
Zawsze podstawą jest zrobienie wszystkich badań, aby rozpocząć terapię CBT hipochondrii.
ul. Dąbrowskiego 15,
60-838 Poznań
+48 503 178 327
możliwe sesje przez Skype
NIP: 7772880631 REGON: 302227069 © 2019. All rights reserved by "na dobry sen".