LĘK O ZDROWIE (HIPOCHONDRIA) – CO ROBIĆ?*
Np. pacjentka interpretuje mrowienie ręki jako objaw stwardnienia rozsianego. Wtedy mogę pokazać ten slajd, czyli zrzut ekranu posta Łukasz Rolka i z boku komentarze ludzi. Pokazuje on bowiem jak wieloma różnymi przyczynami może być spowodowane mrowienie ręki oraz że, sporo osób tego doświadcza (i prawdopodobnie żadna z nich nie ma stwardnienia rozsianego)
Pacjent swoje przebudzenia nocne przypisuje problemom z trawieniem i uważa, że najprawdopodobniej jest to oznaka jakiejś poważniej choroby („Gdyby nic nie było na rzeczy, to nie miałbym tych problemów z trawieniem i nic by mnie nie wybudzało”). Dlatego ✏️ wypisujemy wszystkie możliwe przyczyny wybudzeń nocnych oraz prawdopodobieństwo tego, że to jest właśnie u niego przyczyna. No i mamy: "stres psychologiczny", "picie alkoholu przed snem", "budzące nas w nocy hałasy albo koty" i tak dalej. Wpisujemy to w koło procentowo i na końcu dajemy też wyjaśnienie „poważna choroba”. Razem dochodzimy do wniosku, że większość ludzi budzi się w nocy przez stres psychologiczny oraz, że wyjaśnienie „poważna choroba” stanowi tylko niewielką część (np. 15%) prawdopodobieństwa kiedy wpiszemy wszystkie potencjalne przyczyny w wykres kołowy.
Pacjent obawia się, że ból głowy to zwiastun guza mózgu. Wtedy rysujemy odwróconą piramidę i od góry wpisujemy:
Na końcu razem obliczamy prawdopodobieństwo, że ból głowy pacjenta zwiastuje guza mózgu - w tym przypadku wychodzi 0,01%
Dzienniki są dobre we wszystkim (depresja, bezsenność czy napady paniki). A są przydatne, ponieważ możemy wyłapać pewne wzory, zobaczyć na przykład, że lęk o zdrowie pojawia się:
*zawsze najpierw prosimy pacjenta o wykonanie wszystkich niezbędnych badań lekarskich (przeważnie ludzie już to mają, ale niektórzy paradoksalnie się wzbraniają)
ul. Dąbrowskiego 15,
60-838 Poznań
+48 503 178 327
możliwe sesje przez Skype
NIP: 7772880631 REGON: 302227069 © 2019. All rights reserved by "na dobry sen".