✔️ Ankieta przeprowadzona przez National Sleep Foundation w 2001 roku wykazała, że 12% Amerykanów po ślubie śpi osobno. W 2005 było to już 23%. A w badaniu przeprowadoznym przez Uniwersytet Ryerson w Toronto w 2013 wyszło, że 30-40% par na świecie śpi osobno. I jeszcze Amerykanskie badanie "Sleep Standards" pokazało, że 75% uczestników uważa, że spanie razem obniża ich jakość snu.
✔️ W badaniu z 2007 roku 1) autor John Ditami odkrył, że to sen kobiet bardziej cierpi na wspólnym spaniu, jednak wiele kobiet i tak lubi obecność mężczyzny pomimo utraty minut, a czasami godzin snu.
✔️ W Japonii jest silna kultura spania osobno - 70% par nie śpi razem po tym jak urodzi się dziecko. Nawet w młodszym wieku, kiedy przeszkadza nam znacznie mniej w spaniu razem, a libido szaleje, aż 3 na 4 młode pary w Japonii wybierają osobną sypialnię.
Dla porównania, plemię w Sudanie Południowym (gdzie panuje poligamia) ma prawo mówiące o tym, że mąż i żona powinni spać w tym samym łóżku. Jeżeli para nie śpi razem, może być to interpretowane jako brak zadowolenia ze związku. A jeżeli kobieta nie będzie chciała spać razem z mężem, interweniować będzie starszyzna, aby rozwiązać problem. Wyjątkami są: ciąża, menstruacja lub choroba.
➕ Za spaniem razem przemawia fizyczny kontakt z drugą osobą, który może być uspokajający. Wiele par mówi też o pewnej intymności, która wiąże się ze spaniem w dwójkę. Jedna osoba powiedziała, że uwielbia te drobne rozmówki w łóżku przed pójściem spać i że kiedy ma spać sama to już gorzej śpi! A czasami czas, kiedy pary leżą bez słowa obok siebie przed pójściem spać, to może być jedyny moment w naszym zabieganym życiu na spokojnie pobycie razem...
❌ Aczkolwiek są też przeszkody:
- chrapanie: przeciętne chrapanie to 50 decybeli, czyli głośność normalnej rozmowy (rekordzistka Jennifer Chapman osiągnęła 111 decybeli, czyli tyle ile piła mechaniczna). Wiele osób mówi też, że to jeden z bardziej odpychających dźwięków...Szacuje się, że 10-30% dorosłych osób chrapie.
- wszyscy zmieniamy pozycję ok. 20 razy w ciągu nocy (nie mówimy tu nawet o żadnym zaburzeniu typu zespół niespokojnych nóg) Jim Horne, badacz snu, umieścił sensory ruchu na parach i odkrył, że mężczyźni ruszają się podczas snu dwa razy częściej. Natomiast Robert Meadows przekonał się w swoim eksperymencie, że 1/3 wszystkich przebudzeń w nocy była wspólna dla obydwu partnerów, co oznacza, że nawzajem się budzili.
⬛ Ciekawostka:
Pary, które spały za mało, miały podczas sprzeczek małżeńskich więcej markerów stanu zapalnego - cytokin prozapalnych, np. interleukiny 6. Jednak jest nadzieja - te pary, które, bardziej otwarcie mówiły podczas konfliktu o emocjach zmniejszały ową szkodliwą reakcję organizmu 2)
⬆️ To część tej oto świeżej książki (2024) autorstwa Neil Stanley’a, który sam robił badania nad snem u par! Jest w niej dużo cytatów, które pomagają zrozumieć różne poglądy, a później mamy wskazówki jak się zabrać do tego, jakby ktoś chciał spać osobno.
ul. Dąbrowskiego 15,
60-838 Poznań
+48 503 178 327
możliwe sesje przez Skype
NIP: 7772880631 REGON: 302227069 © 2019. All rights reserved by "na dobry sen".