Baza wiedzy

Sny - ciekawostki z najnowszej książki


Kobiety i mężczyźni mają podobnie często sny o seksie. Obecni lub byli partnerzy pojawiali się w 30% takich snów u kobiet, ale tylko w 10% u mężczyzn. Co ciekawe, częstość snów o seksie nie zależy od tego ile ludzie spędzają na nim czasu, ale ile o tym myślą.
Większość snów zawiera obrazy, dźwięk jest już tylko w połowie snów. Osoby niewidome nie mają obrazów w snach, ale jest w nich za to więcej opisów smaków, zapachów, tekstury materiałów czy odczuć (np. ciepła świecącego słońca, które czuć na powiekach). Mamy różne rodzaje snów w różnych fazach snu, na przykład w N2 bardziej odgrywa się to, co się działo w ciągu dnia, a w fazie REM są te dziwaczne, barwne sny.

Główną funkcją snów nie jest to, żeby były interpretowane (oczywiście miło to robić). Główną ich funkcją jest uczenie się nowych rzeczy, wynajdowanie nowych rozwiązań (aktywacja niecodziennych skojarzeń) oraz emocjonalne "obrabianie" zdarzeń z dnia (dlatego nasz umysł już przed snem "nabiera" sobie te zdarzenia, co możemy odebrać jako martwienie się czy wirówkę myśli

W plemionach żyjących w zgodzie z naturą, zwierzęta pojawią się 5 razy częściej w snach niż w naszych.

W koszmarach kobiet częściej są konflikty interpersonalne, u mężczyzn częściej pojawiają się katastrofy naturalne (np. powodzie czy trzęsienia ziemi)

Freud nie był pierwszym badaczem snów, tak na prawdę tylko o nich pięknie pisał. Wiele rzeczy, o których mówił, np. że sny chronią nasz sen, to po prostu nie prawda, bo na przykład koszmary go niszczą. Freud twierdził też, że sny muszą być wyrazem stłamszonych pragnień - tak też nie jest - są badania w których ludzie śnili dużo o TETRIS...kiedy dużo grali w TETRIS.
O tym i o wielu innych rzeczach możecie przeczytać w świeżej (2021) książce dwóch absolutnych guru w tej tematyce "When brains dream"

BONUS: w poniżej macie najczęściej pojawiające się motywy w snach (nie jest to wypadanie zęba!)

tabela-10-2021

 


powrót do pozostałych artykułów

Kontakt

ul. Mickiewicza 19,
60-833 Poznań

+48 503 178 327

możliwe sesje przez Skype